History

Since 1976

Year 2017

Male Competition

  • 120 Participants
  • Winner: Wycliffe Kipkorir Biwott, Time: 1:41:19, Team “Kenya”

Female Competition

  • 27 Participant
  • Winner: Slagjana Perunovikj, Time: 1:55:52, Team “Montenegro”

Year 2016

Male Competition

  • 99 Participants
  • Winner: Abel Kibet Rop, Time: 1:34:58, Team “Kenya”

Female Competition

  • 9 Participant
  • Winner: Ruth Chemisto Matebo, Time: 2:06:06, Team “Kenya”

Year 2015

Male Competition

  • 62 Participants
  • Winner: Abel Kibet Rop, Time: 1:43:10, Team “Kenya”

Female Competition

  • 6 Participant
  • Winner: Rebecca Jepchirchir, Time: 1:48:12, Team “Kenya”

Year 2014

Male Competition

  • 66 Participants
  • Winner: Lajos Berec, Time: 1:42:28, Team “Hungary”

Year 2013

Male Competition

  • 36 Participants
  • Winner: Lajos Berec, Time: 1:42:37, Team “Hungary”

Year 2012

Male Competition

  • 37 Participants
  • Winner: Tamash Nagi, Time: 1:44:30, Team “Hungary”

Female Competition

  • 2 Participant
  • Winner: Jovana Celeska, Time: 3:25:35, Team “AK Ohrid”

Year 2010

Male Competition

  • 96 Participants
  • Winner: Mark Roig, Time: 1:39:41, Team “Spain”

Female Competition

  • 11 Participant
  • Winner: Ana Subotikj, Time: 1:55:23, Team “Uzice Srbija”

Year 2009

Male Competition

  • 58 Participants
  • Winner: Mark Roig, Time: 1:40:13, Team “Spain”

Female Competition

  • 9 Participant
  • Winner: Marijana Lukikj, Time: 2:07:43, Team “AK Apatin”

Year 2008

Male Competition

  • 85 Participants
  • Winner: Norbet Preseli, Time: 1:48:44, Team “Hungary”

Female Competition

  • 13 Participant
  • Winner: Marijana Lukikj, Time: 2:09:23, Team “AK Apatin”

Year 2007

Male Competition

  • 48 Participants
  • Winner: Velimir Bojovikj, Time: 1:52:21, Team “AK Kosovo Polje”

Female Competition

  • 6 Participant
  • Winner: Enisa Tasevska, Time: 2:34:15, Team “AK Centroprom”

Year 2006

Male Competition

  • 81 Participants
  • Winner: Velimir Bojovikj, Time: 1:51:59, Team “AK Kosovo Polje”

Female Competition

  • 7 Participant
  • Winner: Dobrinka Shalamanova, Time: 2:06:01, Team “NSA Klasa”

Year 2005

Male Competition

  • 28 Participants
  • Winner: Velimir Bojovikj, Time: 1:48:48, Team “AK Kosovo Polje”

Female Competition

  • 10 Participant
  • Winner: Jordanka Jankova, Time: 2:21:51, Team “NSA Klasa”

Year 2004

Male Competition

  • 25 Participants
  • Winner: Branko Stevikj, Time: 1:49:16, Team “AK Kosovo Polje”

Female Competition

  • 5 Participant
  • Winner: Elena Lazareska, Time: 2:51:38, Team “AK Olimp”

Year 1993

Male Competition

  • 50 Participants
  • Winner: Borislav Devikj, Time: 1:39:13, Team “AK C. Zvezda”

Female Competition

  • 5 Participant
  • Winner: Rumena Panevska, Time: 2:13:30, Team “AK 91 V. Trnovo”

Year 1992

Male Competition

  • 54 Participants
  • Winner: Junuz Junuzi, Time: 1:42:22, Team “AK Kumanovo”

Female Competition

  • 6 Participant
  • Winner: Jasmina Goceva, Time: 2:40:36, Team “AK Rabotnichki”

Year 1991

Male Competition

  • 33 Participants
  • Winner: Savo Alimpikj, Time: 1:46:42, Team “AK Vrbas”

Female Competition

  • 5 Participant
  • Winner: Rada Rashkovikj, Time: 2:18:11, Team “AK Metalac”

Year 1990

Male Competition

  • 34 Participants
  • Winner: Savo Alimpikj, Time: 1:44:13, Team “AK Vrbas”

Female Competition

  • 8 Participant
  • Winner: Rada Rashkovikj, Time: 2:21:28, Team “AK Metalac”

Year 1989

Male Competition

  • 26 Participants
  • Winner: Sherif Mrgjanovikj, Time: 1:48:01, Team “AK Chelik”

Female Competition

  • 6 Participant
  • Winner: Rada Rashkovikj, Time: 1:02:53, Team “AK Metalac”

Year 1988

Male Competition

  • 48 Participants
  • Winner: Desmir Gaikj, Time: 1:49:35, Team “AK El. Obilikj”

Female Competition

  • 7 Participant
  • Winner: Gordana Petreska, Time: 1:05:41, Team “AK 3-ti Noemvri”

Year 1987

Male Competition

  • 41 Participants
  • Winner: Sreten Perikj, Time: 1:45:03, Team “AK 21 Maj”

Female Competition

  • 5 Participant
  • Winner: Maja Naslikj, Time: 1:07:00, Team “AK Kosovo Polje”

Year 1986

Male Competition

  • 55 Participants
  • Winner: Sreten Perikj, Time: 1:46:33, Team “AK 21 Maj”

Female Competition

  • 3 Participant
  • Winner: Gordana Zorikj, Time: 1:36:09, Team “AK Kosovo Polje”

Year 1985

Male Competition

  • 50 Participants
  • Winner: Rifat Zilkikj, Time: 1:42:58, Team “AK Kosovo Polje”

Female Competition

  • 7 Participant
  • Winner: Svetlana Ardzalieva, Time: 1:01:58, Team “AK Rabotnichki”

Year 1984

Male Competition

  • 45 Participants
  • Winner: Kiro Stojcheski, Time: 1:51:35, Team “AK Kumanovo”

Female Competition

  • 8 Participant
  • Winner: Svetlana Ardzalieva, Time: 0:54:27, Team “AK Rabotnichki”

Year 1983

Male Competition

  • 64 Participants
  • Winner: Milan Madzgalj, Time: 1:45:10, Team “AK Kumanovo”

Female Competition

  • 4 Participant
  • Winner: Elizabeta Risteska, Time: 0:55:25, Team “AK Ohrid”

Year 1982

Male Competition

  • 50 Participants
  • Winner: Milan Madzgalj, Time: 1:46:00, Team “AK Kumanovo”

Female Competition

  • 3 Participant
  • Winner: Elizabeta Risteska, Time: 1:19:00, Team “AK Ohrid”

Year 1981

Male Competition

  • 49 Participants
  • Winner: Dragan Isailovikj, Time: 1:38:45, Team “AK Partizan”

Female Competition

  • 1 Participant
  • Winner: Mira Uroshevikj, Time: 2:51:50, Team “AK Partizan”

Year 1980

Male Competition

  • 31 Participants
  • Winner: Zhivko Stojcheski, Time: 1:44:13, Team “AK Ohrid”

Year 1979

Male Competition

  • 24 Participants
  • Winner: Zhivko Stojcheski, Time: 01:46:00, Team “AK Ohrid”

Year 1978

Male Competition

  • 18 Participants
  • Winner: Zhivko Stojcheski, Time: 2:05:35, Team “AK Ohrid”

Year 1977

Male Competition

  • 6 Participants
  • Winner: Zhivko Stojcheski, Time: 2:11:10, Team “AK Ohrid”

Year 1976

Male Competition

  • 4 Participants
  • Winner: Zhivko Stojcheski, Time: 2:13:20, Team “AK Ohrid”

Be a Part of Ohrid’s Oldest Athletic Maraton!