Историја

Од 1976

2017 година

Машка Конкуренција

  • 120 Учесници
  • Победник: Вајклиф Кипкорир Бивот,
    Време: 1:41:19, Клуб “Кенија”

Женска Конкуренција

  • 27 Учеснички
  • Победник: Слаѓана Перуновиќ,
    Време: 1:55:52, Клуб “Црна Гора”

2016 година

Машка Конкуренција

  • 99 Учесници
  • Победник: Абел Кибет Роп,
    Време: 1:34:58, Клуб “Кенија”

Женска Конкуренција

  • 9 Учеснички
  • Победник: Рут Чемисто Матебо,
    Време: 2:06:06, Клуб “Кенија”

2015 година

Машка Конкуренција

  • 62 Учесници
  • Победник: Абел Кибет Роп,
    Време: 1:43:10, Клуб “Кенија”

Женска Конкуренција

  • 6 Учеснички
  • Победник: Ребека Џепчирчир,
    Време: 1:48:12, Клуб “Кенија”

2014 година

Машка Конкуренција

  • 66 Учесници
  • Победник: Лајош Берец,
    Време: 1:42:28, Клуб “Унгарија”

Женска Конкуренција

  • 13 Учеснички
  • Победник: Ана Суботиќ,
    Време: 02:03:54, Клуб “Ужице Србија”

2013 година

Машка Конкуренција

  • 36 Учесници
  • Победник: Лајош Берец,
    Време: 1:42:37, Клуб “Унгарија”

Женска Конкуренција

  • 7 Учеснички
  • Победник: Слаѓана Перуновиќ,
    Време: 01:58:31, Клуб “Црна Гора”

2012 година

Машка Конкуренција

  • 37 Учесници
  • Победник: Тамаш Наги,
    Време: 1:44:30, Клуб “Унгарија”

Женска Конкуренција

  • 2 Учеснички
  • Победник: Јована Целеска,
    Време: 3:25:35, Клуб “АК Охрид”

2010 година

Машка Конкуренција

  • 96 Учесници
  • Победник: Марк Роиг,
    Време: 1:39:41, Клуб “Шпанија”

Женска Конкуренција

  • 11 Учеснички
  • Победник: Ана Суботиќ,
    Време: 1:55:23, Клуб “Ужице Србија”

2009 година

Машка Конкуренција

  • 58 Учесници
  • Победник: Марк Роиг,
    Време: 1:40:13, Клуб “Шпанија”

Женска Конкуренција

  • 9 Учеснички
  • Победник: Маријана Лукиќ,
    Време: 2:07:43, Клуб “АК Апатин”

2008 година

Машка Конкуренција

  • 85 Учесници
  • Победник: Норберт Пресели,
    Време: 1:48:44, Клуб “Унгарија”

Женска Конкуренција

  • 13 Учеснички
  • Победник: Маријана Лукиќ,
    Време: 2:09:23, Клуб “АК Апатин”

Year 2007

Машка Конкуренција

  • 48 Учесници
  • Победник: Велимир Бојовиќ,
    Време: 1:52:21, Клуб “АК Косово Поље”

Женска Конкуренција

  • 6 Учеснички
  • Победник: Ениса Тасевска,
    Време: 2:34:15, Клуб “АК Центропром”

2006 година

Машка Конкуренција

  • 81 Учесници
  • Победник: Велимир Бојовиќ,
    Време: 1:51:59, Клуб “АК Косово Поље”

Женска Конкуренција

  • 7 Учеснички
  • Победник: Добринка Шаламанова,
    Време: 2:06:01, Клуб “НСА Класа”

2005 Година

Машка Конкуренција

  • 28 Учесници
  • Победник: Велимир Бојовиќ,
    Време: 1:48:48, Клуб “АК Косово Поле”

Женска Конкуренција

  • 10 Учеснички
  • Победник: Јорданка Јанкова,
    Време: 2:21:51, Клуб “НСА Класа”

2004 година

Машка Конкуренција

  • 25 Учесници
  • Победник: Бранко Стевиќ,
    Време: 1:49:16, Клуб “АК Косово Поле”

Женска Конкуренција

  • 5 Учеснички
  • Победник: Елена Лазареска,
    Време: 2:51:38, Клуб “АК Олимп”

1993 година

Машка Конкуренција

  • 50 Учесници
  • Победник: Борислав Девиќ,
    Време: 1:39:13, Клуб “АК Ц. Ѕвезда”

Женска Конкуренција

  • 5 Учеснички
  • Победник: Румена Паневска,
    Време: 2:13:30, Клуб “АК 91 В. Трново”

1992 година

Машка Конкуренција

  • 54 Учесници
  • Победник: Јунуз Јунузи,
    Време: 1:42:22, Клуб “АК Куманово”

Женска Конкуренција

  • 6 Учесници
  • Победник: Јасмина Гоцева,
    Време: 2:40:36, Клуб “АК Работнички”

1991 година

Машка Конкуренција

  • 33 Учесници
  • Победник: Саво Алимпиќ,
    Време: 1:46:42, Клуб “АК Врбас”

Женска Конкуренција

  • 5 Учеснички
  • Победник: Рада Рашковиќ,
    Време: 2:18:11, Клуб “АК Металац”

1990 година

Машка Конкуренција

  • 34 Учесници
  • Победник: Саво Алимпиќ,
    Време: 1:44:13, Клуб “АК Врбас”

Женска Конкуренција

  • 8 Учеснички
  • Победник: Рада Рашковиќ,
    Време: 2:21:28, Клуб “АК Металац”

1989 Година

Машка Конкуренција

  • 26 Учесници
  • Победник: Шериф Мрѓановиќ,
    Време: 1:48:01, Клуб “АК Челик”

Женска Конкуренција

  • 8 Учеснички
  • Победник: Рада Рашковиќ,
    Време: 1:02:53, Клуб “АК Металац”

1988 година

Машка Конкуренција

  • 48 Учесници
  • Победник: Десмир Гаиќ,
    Време: 1:49:35, Клуб “АК Ел. Обилиќ”

Женска Конкуренција

  • 7 Учеснички
  • Победник: Гордана Петреска,
    Време: 1:05:41, Клуб “АК 3-ти Ноември”

1987 година

Машка Конкуренција

  • 41 Учесници
  • Победник: Сретен Периќ,
    Време: 1:45:03, Клуб “АК 21 Мај”

Женска Конкуренција

  • 5 Учеснички
  • Победник: Маја Наслиќ,
    Време: 1:07:00, Клуб “АК Косово Поље”

1986 година

Машка Конкуренција

  • 55 Учесници
  • Победник: Сретен Периќ,
    Време: 1:46:33, Клуб “АК 21 Мај”

Женска Конкуренција

  • 3 Учеснички
  • Победник: Гордана Зориќ,
    Време: 1:36:09, Клуб “АК Косово Поље”

1985 година

Машка Конкуренција

  • 50 Учесници
  • Победник: Рифат Зилкиќ,
    Време: 1:42:58, Време “АК Косово Поље”

Женска Конкуренција

  • 7 Учеснички
  • Победник: Светлана Арџалиева,
    Време: 1:01:58, Клуб “АК Работнички”

1984 година

Машка Конкуренција

  • 45 Учесници
  • Победник: Киро Стојчески,
    Време: 1:51:35, Клуб “АК Куманово”

Женска Конкуренција

  • 8 Учеснички
  • Победник: Светлана Арџалиева,
    Време: 0:54:27, Клуб “АК Работнички”

1983 година

Машка Конкуренција

  • 64 Учесници
  • Победник: Милан Маџгаљ,
    Време: 1:45:10, Клуб “АК Куманово”

Женска Конкуренција

  • 4 Учеснички
  • Победник: Елизабета Ристеска,
    Време: 0:55:25, Клуб “АК Охрид”

1982 година

Машка Конкуренција

  • 50 Учесници
  • Победник: Милан Маџгаљ,
    Време: 1:46:00, Клуб “АК Куманово”

Женска Конкуренција

  • 3 Учеснички
  • Победник: Елизабета Ристеска,
    Време: 1:19:00, Клуб “АК Охрид”

1981 година

Машка Конкуренција

  • 49 Учесници
  • Победник: Драган Исаилвиќ,
    Време: 1:38:45, Клуб “Ак Партизан”

Женска Конкуренција

  • 1 Учесничка
  • Победник: Мира Урошевиќ,
    Време: 2:51:50, Клуб “АК Партизан”

1980 година

Машка Конкуренција

  • 31 Учесници
  • Победник: Живко Стојчески,
    Време: 1:44:13, Клуб “АК Охрид”

1979 година

Машка Конкуренција

  • 24 Учесници
  • Победник: Живко Стојчески,
    Време: 01:46:00, Клуб “АК Охрид”

1978 година

Машка Конкуренција

  • 18 Учесници
  • Победник: Живко Стојчески,
    Време: 2:05:35, Kлуб “AK Охрид”

1977 година

Машка Конкуренција

  • 6 Учесници
  • Победник: Живко Стојчески,
    Време: 2:11:10, Клуб “АК Охрид”

1976 година

Машка Конкуренција

  • 4 Учесници
  • Победник: Живко Стојчески,
    Време: 2:13:20, Клуб “АК Охрид”

Биди Дел од Најстариот Атлетски Маратон во Охрид!